The Blog

GenelİHA

Türkiye’de SHGM sistemine kayıtlı olan insansız hava araçları (drone) sayısı 25 bine yaklaşırken, bu araçları kullanan pilot sayısı ise 35 bine ulaştı.

Türkiye’de 2016 yılında yürürlüğe giren drone (İnsansız Hava Araçları, İHA) mevzuatı gereği, 4 kilogramın üzerindeki tüm dronelar için kullanıcıların eğitimlerini tamamlayarak, drone ehliyeti alması gerekiyor. Drone ehliyeti zorunluluğu, 4 kilogramın cihazlarda ise kullanım amacına göre belirleniyor. Eğer bu kategorideki dronenuzu hobi amaçlı kullanıyorsanız, eğitim alma zorunluluğunuz bulunmuyor. Ancak Dronenunuz 500 gram altında olsa bile eğer uçuşunuzu ticari amaçlı yapıyorsanız, drone ehliyetinizin olması gerekiyor.

Uluslararası insansız araç sistemleri derneği tarafından 2013’te yayınlanan bir raporda, 2025 yılına kadar insansız hava araçlarının 100 binden fazla yeni istihdam yaratacağı söyleniyor.

Pilot Ehliyeti İçin En Az 12 Saatlik Eğitim Gerekiyor

Yasal mevzuat gereği, İHA0 için 12 saatlik, İHA1 için ise 36 saatlik eğitim programı uygulanıyor. Drone pilotluğu için verilen eğitimler ise şu derslerden oluşuyor:İHA Tanıtım, Hava Hukuku ve Sorumluluklar, Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, Meteoroloji, ATC Usulleri ve Havacılık Frezyalojisi, Seyrüsefer ve Operasyon, Kumanda Edilebilir Sistemler, İtki Sistemleri, Aviyonik Sistemler, Bakım ve Onarım.

İha eğitimleri için başvurabileceğiniz yer olan FLYTÜRK Havacılık Kulübü bir çok eğitim sınıfları açmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.